خدمات CNC گوشی

چگونه گوشی آب خورده آیفون را نجات دهیم؟

چگونه گوشی آب خورده آیفون را نجات دهیم؟
زمان مطالعه: ۴ دقیقه

خرابی تلفن همراه چیزی است که همه ما را تحت تأثیر قرار می دهد. هر مایعی می تواند به مدار الکتریکی تلفن همراه شما آسیب برساند و آن را کاملا از بین ببرد. در این مقاله “چگونه گوشی آب خورده آیفون را نجات دهیم؟” ما در مورد کارهایی که هنگام خراب شدن گوشی خود باید انجام دهید توضیح داده ایم.

همه گوشی‌های هوشمند دارای سنسور ضد آب هستند. عملکرد این سنسورها تشخیص تماس آب یا مایعات دیگر با داخل گوشی است.

 

مشکلاتی که گوشی آب خورده آیفون با آن رو برو می‌شود چیست؟

در تماس گوشی همراه با آب دو مشکل اصلی وجود دارد. اولین مشکل ایجاد اتصال کوتاه در مدار است. یک اتصال کوتاه جریان را به مسیر مستقیم از مدار تبدیل می کند. به عنوان مثال، یک مدار را در نظر بگیرید که یک جریان الکتریکی را هنگامی که مستقیماً به مدار می ریزد، تبدیل می کند. هنگامی که جریان از انتهای مثبت باتری به انتهای منفی باز می گردد، این جریان به راحتی وارد مدار می شود.

اما وقتی مدار با آب برخورد می کند، جریان تغییر می کند. آب قابل حمل است و موتورهای الکتریکی مسیر کمترین مقاومت را انتخاب می کنند. سپس روند از مسیر اصلی خود منحرف می شود.

برد اصلی آیفون دارای هزاران مدار پیچیده است که یک قطره آب می‌تواند به شدت به عملکرد آیفون آسیب برساند. احتمال اتصال کوتاه در مدار برد منطقی باعث بروز خطای غیرمنتظره ای می‌شود که قابل درک نیست و بدون بررسی دقیق مشکل برطرف می‌شود. یک اتصال کوتاه در مدار الکتریکی سایر قسمت های گوشی می‌تواند رخ دهد.

یکی از پیامدهای اتصال کوتاه، خالی شدن شارژ باتری گوشی است. باتری گوشی داغ است و مثل قبل شارژ نمی شود. این آسیب یکی از شایع ترین علل مرگ گوشی است و در صورت عدم مراقبت صحیح می تواند آسیب جدی به باتری لیتیومی داخل گوشی وارد کند. سایر قطعاتی که ممکن است آسیب ببینند عبارتند از شارژر تلفن، کابل و لوازم جانبی داخل گوشی.

دومین مشکل تلفن های آب خورده این است که بلافاصله آنها را درک نمی‌کنید. آبی که وارد گوشی می‌ شود تبخیر می‌شود و ذرات کوچکی را به داخل گوشی می‌فرستد که می‌تواند به سرعت به سخت‌افزار گوشی آسیب برساند. آب خوردگی با اتصالات الکتریکی تداخل می کند یا جریان‌های جدید ناخواسته‌ای را در مدار ایجاد می کند. در تصویر زیر گرد و غبار و ذرات روی قسمت حساس اتصال مین برد دیده می‌شود.

مشکلاتی که گوشی آب خورده آیفون با آن رو برو می‌شود چیست؟

هنگام مواجه شدن با آبخوردگی گوشی آیفون چه باید کرد؟

مهم ترین و ضروری ترین کاری که باید هنگام آبخوردگی گوشی اپل انجام دهید، خشک کردن این دستگاه است. شما باید بلافاصله بعد از افتادن موبایل در آب، آن را بیرون آورده و خشک کنید. اما چطور باید آیفون آبخورده را خشک کرد؟ پس از خارج کردن آیفون از آب، بدنه آن را با یک دستمال جاذب آب خشک کنید. این کار را سریع انجام دهید و مراقب باشید که در حین خشک کردن، گوشی از دستتان نیفتد. اگر موبایل قاب یا کیس دارد، آن را جدا کنید.

کار بعدی این است که گوشی را خاموش کنید. اگر نمایشگر روشن است، آن را با دکمه پاور خاموش کنید و اگر نمایشگر تصویر ندارد، با دکمه هوم آیفون را خاموش کنید. قدم بعدی هنگام آبخوردگی گوشی اپل، این است که آن را در مجاورت موادی قرار دهید که آب را جذب می کنند. دانه های خشک برنج جزء این مواد هستند. بسته های آماده ژل سیلیکا هم برای این منظور کاربردی هستند البته اگر به این ژلها دسترسی دارید.

اگر آیفون شما در آب افتاد یا آب در آن نفوذ کرد، باید سریعا آیفون خود را از آب خارج کنید. به عبارت دیگر، هر چه میزان آب موجود در گوشی بیشتر باشد، بهتر است بگوییم هر چه بیشتر به دستگاه نفوذ کند، خطر آسیب به قطعات داخلی بیشتر می‌شود. یک راه عملی برای رفع نشتی آب در گوشی اپل، خاموش کردن فوری آن است. زیرا در صورت اتصال به جریان الکتریکی می‌تواند برد و صفحه نمایش گوشی را بسوزاند. اگر گوشی خاموش نباشد، ممکن است برد به دلیل سولفاته شدن برد آسیب ببیند.

تعمیر گوشی آیفون آب خورده در خانه

تعمیر گوشی آیفون آب خورده در خانه

ما در بالا اقدامات اولیه برای پیشگیری از صدمات بیشتر گوشی آیفون بر اثر آب خوردگی را به شما گفتیم و ما به شما پیشنهاد می‌کنیم که هیچ موقع خود شما به دست به کار نشوید چرا که تعمیرات گوشی اپل بسیار تخصصی بوده که هم نیاز به یک متخصص کاملا مجرب دارد و هم نیاز به ابزار بسیار دقیق و حرفه‌ای دارد و به احتمال خیلی زیاد در صورت دست به کار شدن شما اتفاقات خیلی ناگواری رخ خواهد داد.

پیشنهاد ما به شما مراجعه به نمایندگی‌های معتبر و تخصصی تعمیرات اپل از جمله موبایل‌چی بوده چرا که از متخصصان و به روزترین دستگاه‌ها جهت تعمیرات استفاده می‌‌کنند.

 

امتیاز
حسین

حسین

سلام من حسین هستم و سعی می‌کنم اطلاعات و تجربیات خودم و چالش‌هایی که با دیوایس‌های اپل دارید رو برای شما به قلم بیاورم و با شما به اشتراک بذارم.
به دنیای اپل و محصولاتش علاقه دارم و امیدوارم گوشه‌ای از این لذت و علاقه من موقع خواندن مطالبم، به شما هم منتقل بشه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 + دو =